מחשבות על מציאת עבודה

שתפיFacebook | עקובFacebook

הפוסט הזה יכיל פחות סיפורים מהטיול עצמו (למרות שיש מלא סיפורים מדהימים ועוצרי נשימה). הפוסט הזה הולך לתאר חלק אחר של הטיול, חלק שבדרך כלל מופיע בסיפורים רק כהערת שוליים, אבל האמת היא שהוא החלק המרכזי – המחשבות שלי.

לאחרונה סיימתי לקרוא שלושה טקסטים שגרמו לי לחשוב הרבה על העתיד.

הראשון היה מאמר של הבלוג Wait But Why (בלוג מעולה שאני עוד אתרגם ואפרסם כאן יום אחד) – המאמר עסק בנושא אינטילגנציה מלאכותית. המאמר טען שבעתיד הלא-רחוק, המחשבים יחצו רף קריטי של יכולת עיבוד, ויעקפו את יכולת העיבוד של המוח האנושי. כשזה יקרה, לא רק שרוב המשרות המאוישות היום ע"י בני-אדם יתפסו ע"י אלגוריתמים, אלא השליטה בעולם כולו תהיה עשויה להיות נתונה בידי מחשב, אשר יהיה חכם עשרות מונים מכלל האנושות יחד.

השני היה ביוגרפיה של אילון מאסק – אילון מאסק הוא המייסד של מספר חברות פורצות דרך בעולם. בין היתר תוארה בביוגרפיה חברת טסלה, אותה ייסד, במאמץ ליצור מכונית חשמלית להמונים. חברה נוספת אותה ייסד היא SpaceX, אשר בונה טכנולוגיה אשר אמורה לאפשר הקמת קולוניות אנושיות על מאדים, וחברה שלישית בשם SolarCity מספקת טכנולוגיה של חשמל ירוק לבתים פרטיים ועסקים. (תוכלו לקרוא יותר על מאסק בפוסט הבא).

הטקסט השלישי היה הספר "ההיסטוריה של המחר" מאת יובל נוח-הררי. בספר, נוח-הררי מתמקד בעיקר במשבר הערכי הפוקד את האנושות, במקביל לפריצות הדרך הן ברפואה והן בטכנולוגיה. גם לטענתו של הררי העולם הולך להשתנות לבלי הכר בעתיד הלא-רחוק, כאשר יכולות המחשוב יחצו את רף היכולת האנושית, ומיליארדי בני-אדם ימצאו את עצמם מיותרים הלכה למעשה.

הטקסטים האלה גרמו לי לחשוב, הרבה. ניקול קראוס אמרה "שימו גם אידיוט מול חלון ותקבלו פילוסוף". אני הייתי מול הרבה מאוד חלון בשבועיים האחרונים.

הרבה מהמחשבות האלו נסובו סביב השאלה "מה אני רוצה לעשות בחיים?". אז כמו שאני רואה את זה, בבחירה "מה לעשות בחיים" יש שלושה פרמטרים מרכזיים – כיף, נוחות, ומשמעות.

כיף – עד כמה מה שאני משקיע בו את החיים שלי מסב לי הנאה. יש כל מיני סוגים של כיף. יכול להיות שאני עובד בעבודה מחורבנת, אבל היא נמשכת רק שעתיים ביום, ולכן דירוג הכיף שלה גבוה. יכול להיות שאני עובד בעבודה מחורבנת אבל סופר-רווחית, שתאפשר לי לפרוש מוקדם, ולכן היא גם עשויה לקבל דירוג כיף גבוה. או שאני פשוט עובד במשהו שכיף לעבוד בו.

נוחות – נוחות מבחינתי היא שם מקביל לבטחון. הפרמטר הזה נקבע בעיקר ע"י כמות הכסף שאני ארוויח מעבודה מסוימת. עבודה רווחית מאוד תייצר עבורי חיים נוחים וקלים יותר. גורם נוסף המשפיע על הנוחות הוא יציבות תעסוקתית. עבודה המאפשרת יציבות מובילה גם היא לחיים נוחים.

משמעות – האם העבודה שלי מקדמת נושא שהוא חשוב בעיני? עבודה שמייצרת תרומה לדברים שחשובים לי מקבלת דירוג משמעות גבוה יותר מעבודה שלא עוזרת לאף אחד.

fun_ease_meaning

חשוב מאוד להפריד בין שלושת הפרמטרים הללו. רוב האנשים לא מפרידים ביניהם, ולכן לא מסוגלים לחשוב בבהירות על הקריירה שלהם. קיימת נטיה לבלבל בין פרמטרים שונים, ולהגיע למסקנות לוגיות מטופשות כתוצאה מכך.

טעות נפוצה היא לבלבל בין כיף למשמעות, מתוך מחשבה שכשאנחנו עושים משהו משמעותי, אז כיף לנו. זה פשוט לא נכון. אנחנו אכן מרוויחים תחושה נעימה כאשר אנחנו עוסקים במשהו משמעותי, וזה עשוי להיות כיף. אבל כיף הוא מעבר לתחושה נעימה, כיף הוא מכלול של תחושות נעימות שונות. חלק מהתחושות הנעימות הללו קשורות לעבודה בעלת משמעות, אבל אחרות הן נפרדות לחלוטין. סיפוק מיני, רוגע נפשי, התרגשות אתגרית, כל אלו הן תחושות נעימות חשובות, אך לא בהכרח תלויות בתחושת משמעות, ותחושת המשמעות לא מהווה להן תחליף מספק.

טעות נוספת היא הבלבול בין נוחות לכיף. עבודות תובעניות בשכר גבוה נוטות להקנות לבעליהן רמה גבוהה של נוחות, למשל בית גדול, רכב, חשבון בנק שמן וכיו"ב. גם כאן, מתקיימת רמה מסוימת של כיף כתוצאה מיתרונות הנוחות – בבית גדול ניתן לערוך מסיבות, וחשבון הבנק השמן יכול לממן חופשות מפנקות. עם זאת, כמו במקרה הקודם, חלק ממכלול התחושות הנעימות מקבל מענה, אבל לא כולו. חיים של עבודה מבוקר עד לילה הם לא חיים ממוקדי "כיף", גם אם פעמיים בשנה הם מתובלים בחופשה. אם העבודה אינה מאפשרת השקעה בחיי חברה למשל, זו פגיעה מהותית בדירוג הכיף, גם אם לא בהכרח בדירוג הנוחות.

בין נוחות למשמעות כמעט ואין בלבול – למעשה, רוב האנשים מוצאים את עצמם מתלבטים בין עבודה "טובה" (עם שכר גבוה) לבין עבודה עם "משמעות", כאשר ה"כיף" כלל לא נוכח במשוואה.

לפני חודשיים החלטתי שאני רוצה שהחיים שלי יהיו ממוקדים ב"כיף". כמובן, זה לא אומר שאין שום חשיבות לנוחות ולמשמעות – אבל הם בעדיפות נמוכה יותר. שירתתי בצבא במקום שהרגשתי שהוא משמעותי ביותר, והוצעו לי תפקידים משמעותיים מאוד להמשך הקריירה. ידעתי שהתפקידים המוצעים לי יאפשרו לי לקדם נושאים שחשובים לי, אולם הם היו תפקידים תובעניים מאוד – בקיצור, דירוג משמעות גבוה, דירוג נוחות בינוני, ודירוג כיף נמוך. סירבתי בנימוס, נפרדתי לשלום מהחברים, השתחררתי, וקניתי כרטיס טיסה להודו.

הרעיון הכללי של עבודה ממוקדת "כיף" מוצג בצורה הטובה ביותר בספר "4 שעות עבודה בשבוע". הספר מסביר צעד אחר צעד כיצד לבנות חברה אינטרנטית, לבסס הכנסה פאסיבית, ולנצל את הכסף והזמן הפנוי לטיולים ולימודים מסביב לעולם. כהכנה למימוש התכנית, קניתי לפטופ קטן, ממנו אוכל להפעיל את החברה הוירטואלית שלי מכל מקום בעולם.

מאז, הלפטופ שלי מת, ואני נדבקתי מחדש בחיידק המשמעות. העולם שלנו עומד לעבור מהפכה. ברגעים אלו ממש חוקרי מוח מפענחים עוד פיסה מהקוד של המוח האנושי. מהנדסי תוכנה ממשיכים במירוץ לבניית אינטלגנציה מלאכותית רחבה. מומחי אנרגיה מניחים את היסודות לעולם בו האנרגיה זמינה תמיד וללא זיהום. פיזיקאים ומהנדסים מתכוננים להתיישבות אנושית על פלנטה אחרת. כלכלנים מפתחים את התיאוריות שיאפשרו לאנושות לעבור לכלכלה מבוססת מחשבים, שתהיה שונה לחלוטין מכל מה שאנחנו מכירים.

הרבה קורה

אז להגן על המדינה שלי זה חשוב, אבל נראה שיש עוד הרבה דברים בעולם שיש להם משמעות, ולא ממש הייתי מודע לקיומם. אולי עכשיו כשאני מודע אליהם, המאזן ישתנה מחדש לטובת המשמעות?

האמת היא שבעוד שהנוחות היא תחום יחסית מוכר וידוע, הכיף והמשמעות הם ארצות לא נודעות. מאוד ברור לנו מה גורם לאדם נוחות – עבודה יציבה ובטוחה, אשר מכניסה משכורת גבוהה. לעומת זאת, מה זו משמעות? משמעות היא לעשות משהו שמקדם באופן אפקטיבי תחום שחשוב לך. ההגדרה הזו משאירה ים של שאלות פתוחות. בתור התחלה, מה חשוב לי? להציל חיי אדם? למצוא תרופות למחלות? לשפר את איכות הסביבה? מה חשוב יותר, מה פחות? עכשיו, גם אם נניח לרגע שאני אדם מאוד מגובש ואני יודע בדיוק מה חשוב לי (שזה כמובן לא נכון), עדיין ניצבת בפני השאלה האם אני פועל באופן אפקטיבי. להיות מורה למשל, מקדם דברים שחשובים לי, אבל לדעתי באפקטיביות נמוכה מאוד. יש מחקרים שמראים שגם רופא הוא לא אפקטיבי, כי הוא יכול לטפל רק באדם אחד בו-זמנית (לעומת חוקר תרופות למשל, שהתרופה שלו מטפלת במאות אלפים בו-זמנית). לשאלות האלו אין תשובות ברורות.

עולם הכיף הוא עוד יותר מעורפל אפילו מעולם המשמעות. המשמעות היא כמו דרך עפר פתלתלה – לא הרבה אנשים צועדים בה, אבל בהחלט יש אנשים שצעדו בה והם יכולים לעזור. הכיף הוא סבך של שיחים. מעט מדי מילים נכתבות בנושא זה. הכיף בפני עצמו נתפס כתחום לא-רציני, לא חשוב מספיק, ולא ראוי למחקר מעמיק. מבחינת הספרות המקצועית – רוב הספרים עוסקים בשאלה כיצד לחוות יותר כיף במסגרת חיים ממוקדי נוחות, ולא כיצד לחיות חיים בהם כיף הוא הגורם המרכזי. מבחינת התפיסה הרווחת, כיף הוא עניין פשוט – אנחנו יודעים מה גורם לנו כיף, ואין צורך לחקור מעבר לזה. חוויות המתיימרות לספק רמת כיף גבוהה במיוחד, מסווגות בדרך-כלל כשליליות ומזיקות – אורגיות, סמים, חוויות רוחניות שונות – לא זוכות להתייחסות מעמיקה ורצינית. גישה נוספת טוענת כי כיף הוא חוויה אינדבידואלית, ושלא ניתן להגיע למסקנות כלליות לגבי כיף, כי הוא שונה מאדם לאדם.

לדעתי הגישות האלה הן שגויות ומזיקות. רוב האנשים חווים כיף בתוך ספקטרום צר, שנע בין שטיפת כלים (לא כיף) לסקס שגרתי, או ללכת לים עם חברים (די כיף). סיפורים מפחידים מונעים מאיתנו להגיע לתחומי כיף הדורשים מאמץ מיוחד, ותחומים אלו נותרים כמעט לא-נודעים. כתוצאה מכך, חיים ממוקדי כיף לא נשמעים מלהיבים כל-כך עבור רוב האנשים, משום שהכיף שהם מכירים היה משעמם אותם די מהם לו היו מקדישים לו חיים שלמים. לגבי הטענה שכיף הוא עניין אינדבידואלי – זו לא טענה רצינית. מובן שיש הבדלים בין אדם לאדם, אבל יש גם תחום משותף גדול מאוד שכמעט ואינו נחקר. רוב האנשים נהנים מנוף יפה וסקס, ורוב האנשים סובלים כשמרביצים להם. שונות בין בני אדם לא מפריעה לפסיכולוגים, פסיכיאטרים, רופאים, יועצי זוגיות, וכיו"ב להתפרנס, אז למה היא אמורה להפריע לחקור את תחום הכיף?

לכיף יש תחום עליון שרוב האנשים לא מגיעים אליו, או מבקרים בו לזמן קצר וחוזרים לתחום המוכר. בתחום העליון אורבות סכנות בלתי מוכרות (נניח סמים ממכרים). עם זאת, עצם קיומן של סכנות לא צריך לרפות את ידינו מחקר של התחום כולו. הנה איור של ספקטרום הכיף:

ספקטרום הכיף
ספקטרום הכיף

אין מסקנה מעניינת בסוף הפוסט הזה. בעיקר התחלה של מחשבות שונות. בפוסטים הבאים אנסה לרדת יותר לעומק של תחום הכיף, והקשר שלו עם המשמעות והנוחות.

אשמח לשמוע את דעתכם בתגובות.

שתפיFacebook | עקובFacebook

4 תגובות בנושא “מחשבות על מציאת עבודה”

 1. נושא מרתק לחקור.

  האבחנות לא מרגישות לי מספיק ברורות וחד משמעיות.
  לדוגמע המשפט הבא מההגדרה של ״כיף״:
  ״יכול להיות שאני עובד בעבודה מחורבנת אבל סופר-רווחית, שתאפשר לי לפרוש מוקדם, ולכן היא גם עשויה לקבל דירוג כיף גבוה.״

  דבר נוסף שלא כל כך ברור הוא האם אתה מדבר על פרמטרים של עבודות שונות (כמו שנראה בתחילת הפוסט), או על תחומי חיים שונים שלאו דווקא קשורים לעבודה כזו או אחרת (כפי שנראה בחלק השני של הפוסט).

  בכל מקרה עצם החקר של התחומים האלה מרתק – מחכה לקרוא לאן מחשבותיך בנושא יתפתחו.

 2. צללתי עם הפוסט והמחשבות שלך אל תוך הרהורים עמוקים כי גם אני תוהה מה הוא עתידי במדינה הזו או בעולם כולו.

  קודם כל, אתה מקסים ורציני ויש בך הרבה יכולות כך שאפשר לנשום לרווחה כי אתה תסתדר בחיים.

  אתה לא ירדת לסוף דעתך במחשבות לטעמי. כל ההתעסקות בעולם המשתנה בעתיד הלא הרחוק הם בסך הכל תיאוריה גדולה מאוד שאפשר אולי ללמוד ממנה ולהתפתח כבנאדם, אבל לא בטוח בכלל שאתה תהיה עוד בחיים כשהעולם יגיע למשהו שאנחנו לא מזהים.

  כל ההתעסקות בנושא ה"כיף" היא די שטחית. ראשית, אומרים "הנאה" ולא "כיף". כל מקום שבו כתוב "כיף" אפשר להחליף במילה "הנאה" והפוסט הזה כבר יותר נוח לקריאה.
  שנית, כן יש הרבה מחקרים שמתעסקים באושר והנאה ואלו שני תחומים שאנו נוטים לבלבל בניהם. וגם המחקר עושה בהם בילבול, לכן אפשר לקרוא עליהם באופן רחב אך עם תשובות חלקיות.

  הנאה זה סיפוק רגעי ומעשיר של תחושת כיף מלווה בריחוף, נחת ואנרגיה בעיקר, הכוללת מעין רוח שטות או קלות דעת .
  אושר הוא בכלל מושג שקשה להגדירו, כאשר ההגדרה המקובלת ביותר היא סיפוק עצמי לאורך תקופה ממושכת מהחיים שלי במספיק פרמטרים שיוצרים לי סיפוק עילאי ( מספר חודשים לפחות ).

  כך שיש להפריד בין אושר להנאה. אז מדוע הכנסתי את האושר לפוסט שלך? כי אושר מעל שלושת הפרמטרים הנבחנים שציינת. בהנחה ותוכל לשלב גם את שלושתם בקריירה וגם סיפוק אחר בחיים בזוגיות ובחברים ובמשפחה למשל כך תשיג לך אושר.

  שים לב שמה שהיום יגורם לי להנאה בעבודה – מחרתיים כבר ישעמם אותי. ואז אצטרך הנאה חדשה שהעבודה הנוכחית לא תוכל לספק.
  לכן, כמה שתחום ההנאה מפתה להשקיע בו הוא כנראה לטווח קצר. בעוד משמעות זה לטווח ארוך. ונוחות זה באמת האמצע.
  זה מסביר למה רוב האנשים הולכים על נוחות. כי נוח להיות באזור הנוחות ולא לצאת ממנו.
  אבל אתה חכם מזה, ולצערך אזור הנוחות לא בשבילך. אתה לנצח תרדוף אחרי הנאה גם כשתהיה מאושר כבר תקופה, פשוט תרצה לשמר אותה.
  זה אגב, משמעות אישית קטנה בחיים האלה.
  בהצלחה (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *