איך להגן על הפייסבוק – בשפה של בני-אדם (שיודעים עברית)

שתפיFacebook | עקובFacebook

לאחרונה שמתי לב שהרבה אנשים שאני מכיר מתמודדים עם וירוסים שהשתלטו להם על הפייסבוק. לפעמים הוירוסים האלה עושים בשמם לייקים, ולפעמים אפילו מפרסמים לינקים ממש מביכים כמו "היא הסתכלה בכדור הבדולח וגילתה לי את סודות הייקום, כנסו!".

יש דרכים די פשוטות למנוע את זה, אבל בשביל אנשים שלא אוהבים טכנולוגיה (או אנגלית) זה סוג של סיוט. אז אחרי כמה פעמים שהסברתי לחברים שלי מה לעשות, צעד אחר צעד, החלטתי שיהיה יותר פשוט ומועיל לכתוב מדריך בעברית פשוטה, עם תמונות, ולהפיץ לעולם.

תהנו.

למה זה קורה לי?

כי יש אנשים רעים בעולם. ויותר בהרחבה – יש אנשים וחברות שמוכנים לשלם הרבה כסף תמורת לייקים בפייסבוק. למה? כי אם נניח לעמוד של ynet בפייסבוק יש מלא לייקים, הוא יקבל יותר חשיפה, ויותר אנשים יגלשו לאתר שלהם. וכמו בכל שוק, איפה שיש ביקוש, יש היצע. האקרים שונים פיתחו כל מיני דרכים לפרוץ לאנשים לפייסבוק, ואז לעשות בשמם לייק למה שהם רוצים. ההאקרים האלה מוכרים את שירותיהם לחברות שרוצות לייקים, וכולם מרוצים, חוץ מכם.

hacker-banned-from-internet-623x410

החדשות הטובות הן שפייסבוק מעמיד לרשותנו כלים פשוטים מאד כדי להגן על הפרופיל שלנו מהמתקפות האלה, ואני אסביר לכם בדיוק איך להשתמש בהם.

אנחנו הולכים לבצע שלוש פעולות שיחזירו לנו את השליטה על הפרופיל שלנו:

 1. לנתק חיבורים פעילים
 2. להסיר אפליקציות
 3. להחליף סיסמה

לנתק חיבורים פעילים

יכול להיות שמי שתוקף אתכם מחובר לחשבון שלכם דרך מחשב או טלפון. אפשר לבדוק את זה בקלות ולנתק אותו.

היכנסו ל-Settings ואז בצד שמאל של המסך לחצו על Security.

gotosec

עכשיו נלחץ על Where You're Logged In. בתפריט שיפתח לכם תוכלו לראות מאיזה מחשבים או טלפונים החשבון שלכם מחובר כרגע (המספר כנראה יפתיע אתכם). נתקו את כולם על ידי לחיצה על End Activity. השאירו רק את החיבור של אפליקציית הפייסבוק בטלפון שלכם (גם אם ניתקתם את זה בטעות זה לא נורא).

logged

להסיר אפליקציות

אפליקציות הן תוכנות שיכולות לגשת למידע שלכם בפייסבוק וגם לעשות דברים בשמכם. בהרבה מקרים זה טוב ונוח (אינטסגרם, טינדר, וכל שירות שעובד מול פייסבוק), אבל זו גם דרך מאד נוחה להאקרים להשתלט לכם על הפרופיל ולפרסם בשמכם שטויות. ההאקרים משתמשים בשיטות מתוחכמות כדי לגרום לכם להתקין את האפליקציות שלהם בלי שתבינו שעשיתם את זה, והאפליקציות הזדוניות מתפשטות ממשתמש למשתמש כמו וירוס. כדי להגן על הפרופיל שלנו נסיר את כל האפליקציות שאנחנו לא צריכים.

היכנסו ל-Settings ואז בצד שמאל של המסך לחצו על Apps.

gotoapps

כאן תוכלו לראות את כל האפליקציות שמותקנות אצלכם. הסירו את כולן, אלא אם זה משהו שאתם מכירים ומשתמשים בו. אם אתם לא בטוחים אם להסיר משהו, הסירו אותו. לוחצים על שם האפליקציה, ואז בתחתית החלון שנפתח לחצו על Remove App.

apps1

removeapp

להחליף סיסמה

לסיכום מה שעשינו עד עכשיו, אני מציע גם להחליף סיסמה. אם אתם עצלנים, אפילו הוספה של אות אחת לסיסמה הקודמת שלכם תשפר את האבטחה שלכם באופן משמעותי.

היכנסו ל-settings ואז בצד שמאל של המסך לחצו על General. אז לחצו על Password והחליפו את הסיסמה.

gotogen pass

להישאר זהירים

כמה טיפים כלליים שיעזרו לכם להשאיר את חשבון הפייסבוק שלכם בטוח יותר.

לינקים חשודים:

רוב האפליקציות הזדוניות מתקינות את עצמן בפייסבוק שלכם כשאתם לוחצים על לינקים זדוניים. בדרך כלל הדברים האלה חשודים מאד וקל לזהות אותם. איך?

 1. דברים שהם טובים מכדי להיות אמיתיים. נניח "לא תאמינו מה עשתה הבחורה הזאת כשגילתה שמצלמים אותה עירומה במקלחת" או "עבר, הווה, עתיד – תאריך הלידה שלך יודע הכל!". זה דברים חשודים, בוקר טוב. וגם אם זה לא וירוס, מה אתם לוחצים על שטויות?
 2. מישהו פרסם משהו שממש לא מתאים לו לפרסם. נניח דודה שלכם פירסמה לינק לוידאו של הבחורה במקלחת. יותר הגיוני שזה וירוס שמפרסם בשמה, אלא אם יש לכם דודה ממש מוזרה. הפנו אותה לפוסט הזה.
 3. לחצתם על משהו והוא דורש יותר משלושה קליקים לפני שהוא יאפשר לכם לראות את הסרטון המובטח. הקליקים האלה גורמים לכם להתקין לעצמכם וירוס בפייסבוק בלי שאתם שמים לב. אם לחצתם על לינק והוא דורש עוד קליקים כדי לצפות בסרטון, צאו משם.

להתחבר ממחשב שלא שייך לכם:

כמו שככל שאתם שוכבים עם יותר אנשים אתם מגדילים את הסיכוי שלכם לתפוס מחלות מין, ככל שאתם מתחברים מיותר מחשבים אתם מגדילים את הסיכוי לקבל וירוס לפייסבוק (עכשיו הגעלתי אתכם ולא תרצו לעשות את זה בכלל).

 1. תתחברו מכמה שפחות מחשבים שלא שייכים לכם.
 2. אם כבר התחברתם, עדיף בהרבה מחשב או טלפון של מישהו שאתם מכירים על פני מחשב ציבורי שהרבה אנשים שונים עבדו עליו.
 3. לא לשכוח להתנתק בסוף השימוש. זה אומר ללחוץ Log Out. רק לסגור את הדפדפן לא ינתק אתכם.
 4. אם כשאתם מתחברים מסומן V על Keep me logged in – תעיפו אותו. אם הדפדפן שואל אתכם אם לזכור את הסיסמה שלכם, תגידו לא. אם זר מציע לכם ממתקים ברחוב תסרבו בנימוס. הגיון בריא.

בדיקה תקופתית:

אף פעם לא מזיק לבדוק. אחת לכמה חודשים כדאי לעבור ולהעיף אפליקציות מיותרות, לנתק חיבורים ממחשבים זרים, ואולי אפילו להחליף סיסמה.

שיהיה בהצלחה. שאלות בתגובות.

שתפיFacebook | עקובFacebook

3 תגובות בנושא “איך להגן על הפייסבוק – בשפה של בני-אדם (שיודעים עברית)”

 1. Do you feel like you have tried everything possible in order to lose weight? You are not alone–many people have the same problem. The following article is designed to give you tips that you may not have even known existed. By following these tips, you will reach your weight loss goal in no time.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *